Viena no biežākajām seksuāla rakstura problēmām ir ātra sēklas noplūde jeb priekšlaicīga ejakulācija. Pēc dažādu pētījumu datiem, no tās cieš ap 40% pāru. Priekšlaicīga ejakulācija bieži ir par iemeslu nesaskaņām seksuālajās attiecībās, kuras daļā gadījumu beidzas ar attiecību izjukšanu.

Kā novērst ātru sēklas noplūdi?

Lai pagarinātu dzimumakta ilgumu – novērst ātru sēklas noplūdi sākotnēji ir jāpieturas pie noteiktiem pamatprincipiem:

 • Sēklas noplūdes biežums – ejakulācijai ir jābūt regulārai, kas atkarīga no vīrieša seksuālās dzīves ritma. Vienam normāli būs, ja sēklas noplūde būs katru dienu, citam reizi divās dienās. Bet noteikti nebūtu vēlams, ja sēklas noplūde notiktu reizi nedēļā vai retāk. Jo lielāka atstarpe starp sēklas noplūdēm, jo ātrāk tā notiks!
 • Masturbācija – vīriešiem, kuriem nav regulāras seksuālās attiecības, ja tā ir tikai reizi nedēļā vai retāk ir jānodarbojas ar masturbāciju – nodrošinot regulāru sēklas noplūdi.
 • Masturbācija kā seksuālās izturības treniņš. Neatkarīgi no vīrieša vecuma un seksuālās dzīves ritma, pret masturbāciju jāizturas kā pret savu spēju pilnveidošanas treniņiem.
 • Seksuālie kontakti – no tiem nevajadzētu vairīties, bet censties tos īstenot un katra kontakta laikā mēģināt sasniegt maksimālo sēklas noplūdes skaitu.
 • Situācijā, ja pats nespējat panākt seksa ilguma (sēklas noplūdes) laika pagarināšanos, vērsties pēc palīdzības pie speciālista. Jo ilgāk seksuālās attiecībās būs ātra sēklas noplūde, jo grūtāk un ilgāks laiks būs nepieciešams tās novēršanai. Piemēram, ja seksuālās attiecības ilgst no 20 gadu vecuma un 30 gados izdomā, ka ir nepieciešams ko darīt, lai novērstu ātru sēklas noplūdi, tas prasīs daudz vairāk laika un darba nekā, ja šī problēma būtu sākta risināt 21 -24 gadu vecumā!
Kā ārstēt priekšlaicīgu ejakulāciju?
 • Pamatslimības ārstēšana – biežākais priekšlaicīgas ejakulācijas cēlonis, tai skaitā arī jauniem vīriešiem, ir priekšdziedzera iekaisums (prostatīts). Lielā daļā gadījumu, uzsākot ārstēt priekšdziedzera iekaisumu normalizējas sēklas noplūde. Prostatīta ārstēšanā tiek izmantoti medikamenti un lokālas procedūras.
 • Seksuālās izturības treniņi – masturbācijai līdzīgas nodarbības, kuru laikā tiek pastiprināti stimulētas dzimumlocekļa jūtīgākās vietas, cenšoties aizturēt sēklas noplūdi līdz pat 30-40 min. Šim nolūkam var izmantot mākslīgo maksti. Šādas nodarbības būtu jāveic katru otro dienu, laika gaitā paaugstinot šo vingrinājumu sarežģītības pakāpi. Izturības treniņi būtu jāuzsāk jau pirms dzimumdzīves uzsākšanas, lai sevi sagatavot seksuālajām attiecībām un tie ir uzskatāmi par pamatu priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanai.
 • Medikamenti – tiek izmantoti speciāli antidepresanti, kas samazina impulsu pārvadi un ir ļoti efektīvi dzimumakta pagarināšanas līdzekļi. Kā negatīvo jāmin, ka dažiem mēdz būt izteiktas blaknes uzsākot lietot šos medikamentus. Medikamentozai ārstēšanai jānotiek ārsta uzraudzībā un tai būtu jābūt kursu veidā (vidēji 3-4 mēnešus), paralēli izmantojot seksuālās izturības treniņus vai seksa terapiju. Nav ieteicams strauji pārtraukt lietot šos medikamentus. Daži ārsti rekomendē šos medikamentus lietot tikai pāris stundas pirms dzimumakta, bet tas nedos vēlamo rezultātu. Lietojot medikamentus, ļoti svarīgi ir noteikt individuālo devu.

Priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanai lieto preparātus, kuri veidoti uz dabīgo augu bāzes. To efekts nav tik ātrs. Priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanā šie preparāti tiek lietoti vismaz 6 mēnešus. Vairāk par šiem preparātiem var uzzināt sadaļā: “Preparāti seksam

 • Seksterapija – seksuālās izturības treniņi kopā ar partneri – laikietilpīgs, bet efektīvs līdzeklis priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanā, īpaši, ja apvieno ar medikamentozo terapiju.
 • Jūtību mazinošie līdzekļi – lielā daļā gadījumu ir efektīvs pasākums seksa pagarināšanai. Pirms dzimumakta dzimumlocekli ieziež ar speciālām ziedēm vai spreju. Šiem līdzekļiem ir anestezējoša iedarbība, tie samazina dzimumlocekļa jūtību, tāpēc ir nepieciešams ilgāks dzimumlocekļa kairinājums, lai notiktu ejakulācija. Šo līdzekļu iedarbības pārbaudei tiek veikts „Lidokaīna tests”. Negatīvais – pirms katra dzimumakta ir nepieciešams ieziest dzimumlocekli un ir nepieciešams sākumā individuāli piemeklēt efektīvāko līdzekli.
 • Ķirurģiskas manipulācijas:
  • Priekšādiņas apgriešana – neefektīva un praktiski nekādu ietekmi uz seksa ilgumu nedod. Priekšādiņas apgriešana – cirkumcīzija ir mīts priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanai, ko diemžēl iesaka daļa urologu.
  • Nerva kūlīša pārgriešana – efektīvs pasākums sēklas noplūdes laika pagarināšanai, jo samazina dzimumlocekļa galviņas jūtību. Ar laiku bieži rodas erekcijas traucējumi un apgrūtināta sēklas noplūde. Process ir neatgriezenisks un nebūtu ieteicams izmantot priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanai.
 • Elektrostimulācija – regulāra dzimumlocekļa jūtīgāko rajonu stimulēšana ar vāju elektrisko strāvu. Daļā gadījumu panāk ievērojamu dzimumakta ilguma palielināšanos.
 • Saldēšanas metode – metodes pamatā ir mugurkaulāja jostas rajona noteiktu reģionu apstrāde ar aukstumu. Metodes pamatā ir impulsu pārvades palēnināšanu reflektorajā lokā dzimumloceklis-muguras smadzenes. Maz efektīva metode, kura rezultātus dod tikai nelielam vīriešu skaitam.
 • Psihoterapija un hipnoze – liela daļa uzskata, ka priekšlaicīgas ejakulācijas cēlonis ir psiholoģiski faktori un tā risināšanai pēc palīdzības vēršas pie psihoterapeita vai psihologa. Priekšlaicīgas ejakulācijas procesā tiešām liela loma ir psiholoģiskajiem faktoriem – bailēm, nedrošībai utt, bet tie ir sekundāri un praktiskus rezultātus nedod.