Katram, seksuāli aktīvam cilvēkam, ir savas individuālās seksuālās vajadzības jeb seksuālās vēlmes. Šīs vajadzības var neapzināties vai pat noliegt. Aktuāls jautājums kļūst tajā situācijās, kad sākam apzināties, ka kaut kas ar seksuālajām attiecībām nav tā kā to vēlēties, kad no seksuālajiem kontaktiem negūst gaidīto. Situācijās, kad seksuālās attiecības sagādā apmierinājumu šis jautājums nav aktuāls, jo visdrīzāk, seksuālās vēlmes tiek apmierinātas vai kompensētas. Zemāk apskatīšu konkrēti gan individuālās, gan pāra kopējās seksuālās vajadzības.

Runājot par seksuālajām vēlmēm:

  • ir katram cilvēkam (arī aseksuāliem!);
  • var iedalīt vairākos līmeņos;
  • dažādās situācijās var būt mainīgas;
  • var tikt daļēji vai pilnībā kompensētas;
  • pastāvīgās attiecībās seksuālās vajadzības ar laiku mainās;
  • izšķir individuālās seksuālās vajadzības un pāra vajadzības.

Seksuālo vajadzību līmeņi

Pats zemākais vai pirmais līmenis ir vajadzība pēc seksa. Labi to var novērot dažādos iepazīšanās portālos. Šajā līmenī galvenā un primārā vajadzība ir tieši seksuālais kontakts. Jauniem vīriešiem, kuriem nav vēl bijušas seksuālās attiecības, vai vīriešiem, kuriem nav seksoālā partnera (pareizāk, kuri nemāk izveidot un uzturēt attiecības) un ilgāku laiku nav bijis sekss – primārā vajadzība ir šo vajadzību apmierināšana – daļā gadījumu nav nozīmes kāda ir partnere vai partneris.

Nākošajā līmenī veidojas vajadzības pēc konkrētām seksuālajām darbībām. Ja iepriekšējā līmenī nepietika tikai ar seksu apmierinājuma gūšanai, šajā līmenī ir vajadzība pēc konkrētām darbībām. Tās var būt saistītas ar dažādiem seksa veidiem (orālais, anālais), kā arī nozīme var būt vietai un citiem faktoriem. Šajā līmenī pāru attiecībās sekss kļūst daudzveidīgāks. Tai pat laikā, kāda partnera vajadzības var netikt realizētas – toties kompensētas ar kaut ko citu.

Bieži cilvēki pat neaizdomājas par savām seksuālajām vēlmēm, tomēr būt mērķtiecīgi tās apzināt, jo tas ļautu uzlabot katra seksuālo dzīvi!